  • Mfr # M04005.120.0070
  • Zoro # G0207761
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Head Width
22 mm
Material
Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M04005.120.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
70 mm
Head Width
22 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
23 mm
Head Diameter
22 mm
Grip Size
47 mm
Minimum Thread Length
23 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 6914, ISO 7412
Item
Structural Bolt
Thread Type
Coarse
Structural Bolt Type
Structural Bolt
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Pitch
1.75 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Includes Nut
No
Dimensional Standards
DIN 6914, ISO 7412
Tensile Strength
145,038 psi
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Description
Metric, Structural Bolt, Carbon Steel, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Industry Standards EN 14399-4, Thread Length 23 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 22 mm, Head Height 8 mm, Tensile Strength (PSI) 1,000 N/sq mm, Rockwell Hardness C32 to C39, Package Quantity 50