  • Mfr # M04210.160.0150
  • Zoro # G0207195
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16-2.00
Head Width
27 mm
Material
Steel
Finish
Hot Dipped Galvanized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M04210.160.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
150 mm
Head Width
27 mm
Thread Length
28 mm
Head Height
10 mm
Head Diameter
27 mm
Minimum Thread Length
28 mm
Grip Size
122 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 6914, ISO 7412
Item
Structural Bolt
Thread Type
Coarse
Structural Bolt Type
Structural Bolt
Rockwell Hardness
C32 to C39
Dimensional Standards
DIN 6914, ISO 7412
Pack Size
Small Pack
Includes Nut
No
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Pitch
2 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Metric, Structural Bolt, Carbon Steel, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Industry Standards EN 14399-4, Thread Length 28 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 27 mm, Head Height 10 mm, Tensile Strength (PSI) 1,000 N/sq mm, Rockwell Hardness C32 to C39, Package Quantity 25