  • Mfr # M04161.180.0070
  • Zoro # G2653187
Thread Size
M18-1.50
Head Width
27 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M04161.180.0070
Thread Size
M18-1.50
Fastener Length
70 mm
Head Width
27 mm
Min. Thread Length
42 mm
Head Height
11.5 mm
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 960
Item
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
DIN 960
Thread Type
Fine
Proof Load
830 N/sq mm
Tensile Strength
150,800 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC32
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M18-1.50, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Extra Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 42 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10