  • Mfr # M04114.200.0030
  • Zoro # G2653710
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04114.200.0030
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Finish
Zinc Yellow
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
830 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC32
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10