  • Mfr # M04100.220.0100
  • Zoro # G5652823
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04100.220.0100
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
32 mm
Head Height
14 mm
Min. Thread Length
50 mm
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
150,800 psi
-58 Degrees to 302 Degrees F
Screw Industry Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 5