  • Mfr # M04110.220.0050
  • Zoro # G5702724
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04110.220.0050
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
50 mm
Head Width
32 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
14 mm
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 10