  • Mfr # HC30301001
  • Zoro # G1213581
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Head Width
46 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HC30301001
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M30-3.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
46 mm
Head Height
18.7 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head and Washer Height
18.7 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
150,800 psi
Rockwell Hardness
HRC32
Proof Load
940 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Threadlocker Maximum Temperature
3.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
M30-3.50
Dimensional Standards
DIN 933
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M30-3.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 18.7 mm, Head Width 46 mm