  • Mfr # M04100.420.0180
  • Zoro # G5609983
/ea
Thread Size
M42-4.50
Head Width
70 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04100.420.0180
Thread Size
M42-4.50
Fastener Length
180 mm
Head Width
70 mm
Min. Thread Length
96 mm
Head Height
26 mm
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
4.5 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M42-4.50, Fastener Length 180 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 96 mm, Head Height 26 mm, Head Width 65 mm