  • Mfr # M04110.060.0035
  • Zoro # G9897819
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04110.060.0035
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
35 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
150,800 psi
Fastener Industry Standards
ISO 4017
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100