  • Mfr # M04114.060.0016
  • Zoro # G2268481
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04114.060.0016
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
16 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Finish
Zinc Yellow
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
85,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 933
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
  • Fastener Length: With a length of 16 mm, this provides an indication of potential insertion depth into materials.
  • Tensile Strength: Tensile stress withstand capacity rated up to potentially 150,800 psi under specific conditions.