  • Mfr # M04114.060.0030
  • Zoro # G1446593
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04114.060.0030
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
30 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Finish
Zinc Yellow
Proof Load
85,000 psi
Tensile Strength
150,800 psi
Coarse
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Pitch
1 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Head Type
Hex
Description
  • Fastener Length: With a length of 30 mm, this provides an indication of potential insertion depth for fastening in various industrial applications.
  • Tensile Strength: Features a Tensile Strength of 150,800 psi suggesting possible durability under maximum tensile stress conditions prior to potential failure