  • Mfr # M04114.060.0040
  • Zoro # G2653850
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04114.060.0040
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
40 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Finish
Zinc Yellow
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
830 N/sq mm
Tensile Strength
150,800 psi
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100