  • Mfr # M04104.060.0070
  • Zoro # G2654200
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04104.060.0070
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head and Washer Height
4 mm
Finish
Zinc Yellow
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100