  • Mfr # M01210.100.0025
  • Zoro # G5343651
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.100.0025
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
25 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
640 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
  • Fastener Length: With a length of 25 mm, this is the maximum depth it can potentially reach when inserted into materials.
  • Tensile Strength: Rated tensile stress withstand capacity up to 116000 psi; this rating provides an indication of possible durability within specified limits during different industrial uses.