  • Mfr # M01210.100.0030
  • Zoro # G5343581
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.100.0030
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Drive Size
17 mm
Standards
ISO 898-1
Proof Load
640 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
  • Fastener Length: With a length of 30 mm; depth of insertion depends on material characteristics.
  • Tensile Strength: Has a measured tensile strength of 116000 psi; actual performance may vary depending on usage conditions.