  • Mfr # M01200.100.0170
  • Zoro # G2660771
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.100.0170
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
170 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
32 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 170 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 32 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25