  • Mfr # M01210.100.0045
  • Zoro # G5343511
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.100.0045
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
45 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
45 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Proof Load
640 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 45 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50