  • Mfr # M01210.100.0055
  • Zoro # G2108605
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.100.0055
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
55 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50