  • Mfr # M01210.100.0065
  • Zoro # G5521275
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.100.0065
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
65 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
65 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 65 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 65 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50