  • Mfr # M01200.100.0070
  • Zoro # G5339074
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01200.100.0070
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
70 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Proof Load
640 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 26 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50