  • Mfr # M01030.100.0025
  • Zoro # G0308056
Key Features
Class 8.8 Material Grade/Class
External Square Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10-1.50
Head Width
10 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01030.100.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
25 mm
Head Width
10 mm
Head Height
10 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Thread Length
25 mm
Size
M10x25mm
Length Under Head
25mm
Details
System of Measurement
Metric
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Item
Square Head Bolt
Rockwell Hardness
C22 to C34
Meets/Exceeds
DIN 479
Fastener Industry Standards
DIN 479
Head Type
Square
Square Head Bolt Type
Square Head Bolt
Tensile Strength (PSI)
800 N/sq mm
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Proof Load (PSI)
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Drive Type
External Square
Type
Dimensional Standards
Standards
Head Style
Square
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M10x1.5, Overall Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 10 mm, Head Width 10 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 50