  • Mfr # M01250.120.0060
  • Zoro # G2656300
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M12-1.50
Head Width
19 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01250.120.0060
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.50
Fastener Length
60 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 961
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Thread Type
Fine
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M12-1.50, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 60 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50