  • Mfr # M01200.120.0300
  • Zoro # G2660701
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.120.0300
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
300 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
49 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 300 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 49 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 5