  • Mfr # M01200.120.0045
  • Zoro # G1973365
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.120.0045
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
45 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Drive Size
19 mm
Standards
ISO 898-1
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50