  • Mfr # M01230.120.0050
  • Zoro # G2657280
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.120.0050
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
50 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50