  • Mfr # M01210.140.0060
  • Zoro # G5343782
Thread Size
M14-2.00
Head Width
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.140.0060
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
60 mm
Head Width
21 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
640 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 60 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25