  • Mfr # M01220.140.0070
  • Zoro # G2658437
Thread Size
M14-2.00
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01220.140.0070
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
22 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25