  • Mfr # M01256.160.0040
  • Zoro # G2655558
Key Features
Hex Drive
Metric
Flange Type
Standard
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
38 mm
Head Width
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01256.160.0040
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
38 mm
Head Width
21 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
14.4 mm
Drive Size
16 mm
Minimum Thread Length
38 mm
Flange Diameter
35 mm
Metric
Flange Type
Standard
Drive
Hex
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 6921
Item
Flange Bolt
Head Style
Flange Hex
Screw Industry Standards
DIN 6921
Head Type - Bolts
Hex Flange
Tensile Strength
116,030 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Fastener Industry Standards
Proof Load
580 N/sq mm
Flange Bolt Type
Flange Bolt
Screw Grade/Class
HRC22
Type
Globally Sourced
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
Thread Pitch
2 mm
Manufacturer Location
Basic Material
Steel
Head Type
Hex
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Zinc Yellow, Flange Diameter 35 mm, Flange Type Standard, Head Height 14.4 mm, Head Width 21 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Minimum Thread Length 38 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 116,030 psi, Thread Size M16-2.00, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse