  • Mfr # M01071.180.0070
  • Zoro # G2661060
Thread Size
M18-1.50
Head Width
27 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01071.180.0070
Thread Size
M18-1.50
Fastener Length
70 mm
Head Width
27 mm
Min. Thread Length
70 mm
Head Height
11.5 mm
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 961
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Fine
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M18-1.50, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Extra Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 70 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10