  • Mfr # M01200.180.0120
  • Zoro # G5771184
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.180.0120
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
120 mm
Head Width
27 mm
Min. Thread Length
42 mm
Head Height
11.5 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 42 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10