  • Mfr # M01200.180.0200
  • Zoro # G2660537
Free Shipping & Returns
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.180.0200
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
200 mm
Head Width
27 mm
Min. Thread Length
48 mm
Head Height
11.5 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 48 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10