  • Mfr # M01000.200.0320
  • Zoro # G2894757
/ea
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.200.0320
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
320 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Fastener Industry Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 320 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm