  • Mfr # M01200.200.0130
  • Zoro # G5341034
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.200.0130
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
130 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Proof Load
660 N/sq mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 931
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 130 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10