  • Mfr # M01210.200.0030
  • Zoro # G2390114
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.200.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Proof Load
87,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
120,350 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10