  • Mfr # M01210.200.0035
  • Zoro # G2770442
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.200.0035
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
35 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Proof Load
87,000 psi
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10