  • Mfr # M01210.200.0050
  • Zoro # G2061963
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.200.0050
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
50 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Proof Load
87,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10