  • Mfr # M01200.200.0090
  • Zoro # G5329301
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.200.0090
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
90 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
46 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Fastener Industry Standards
DIN 931
Screw Industry Standards
Proof Load
660 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 46 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10