  • Mfr # M01200.220.0150
  • Zoro # G2660406
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.220.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
150 mm
Head Width
32 mm
Head Height
14 mm
Min. Thread Length
56 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC23
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 56 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 5