  • Mfr # M01200.220.0080
  • Zoro # G5720425
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.220.0080
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
32 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
14 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC22
Proof Load
580 N/sq mm
Fastener Industry Standards
DIN 931
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 10