  • Mfr # M01060.240.0100
  • Zoro # G8074306
Thread Size
M24-2.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01060.240.0100
Thread Size
M24-2.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
54 mm
Head Height
15 mm
Proof Load
660 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
2 mm
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M24-2.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 54 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5