  • Mfr # M01200.240.0200
  • Zoro # G5341025
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.240.0200
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Height
15 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
660 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 931
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 60 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5