  • Mfr # M01200.240.0200
  • Zoro # G5341025
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.240.0200
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Height
15 mm
Proof Load
660 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 60 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5