  • Mfr # M01000.270.0260
  • Zoro # G2662740
Free Shipping & Returns
Thread Size
M27-3.00
Head Width
41 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.270.0260
Thread Size
M27-3.00
Fastener Length
260 mm
Head Width
41 mm
Head Height
17 mm
Min. Thread Length
79 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M27-3.00, Fastener Length 260 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 79 mm, Head Height 17 mm, Head Width 41 mm, Package Quantity 5