  • Mfr # M01210.030.0012
  • Zoro # G0074098
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.030.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
12 mm
Head Width
5.50 mm
Head Height
2 mm
Min. Thread Length
12 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 12 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 12 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 100