  • Mfr # M01000.360.0190
  • Zoro # G2662515
/ea
Thread Size
M36-4.00
Head Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.360.0190
Thread Size
M36-4.00
Fastener Length
190 mm
Head Width
55 mm
Head Height
22.5 mm
Min. Thread Length
84 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 190 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 84 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm