  • Mfr # M01000.360.0280
  • Zoro # G5820622
Head Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01000.360.0280
Fastener Length
280 mm
Head Width
55 mm
Min. Thread Length
84 mm
Head Height
22.5 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 280 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 84 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm