  • Mfr # M01000.360.0320
  • Zoro # G2662506
Head Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01000.360.0320
Fastener Length
320 mm
Head Width
55 mm
Min. Thread Length
97 mm
Head Height
22.5 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 320 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 97 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm