  • Mfr # M01000.420.0180
  • Zoro # G9705132
Head Width
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.420.0180
Fastener Length
180 mm
Head Width
70 mm
Head Height
26 mm
Min. Thread Length
96 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
4.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M42-4.50, Fastener Length 180 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 96 mm, Head Height 26 mm, Head Width 65 mm