  • Mfr # M01000.050.0035
  • Zoro # G2895098
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01000.050.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
35 mm
Head Width
8 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
3.5 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Proof Load
580 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100