  • Mfr # M01010.050.0040
  • Zoro # G9507172
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01010.050.0040
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
40 mm
Head Width
8 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Globally Sourced
Thread Pitch
0.8 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100